Andra AP-fondens Kvinnoindex 2025 – högsta andelen kvinnor hittills i börsbolagens styrelser och ledningar
Andra AP-fondens (AP2) Kvinnoindex 2025 visar att andelen kvinnor i svenska börsbolagsstyrelser har nått en ny toppnotering. Enligt årets mätning har andelen kvinnliga styrelseledamöter ökat till 36,5 (35,5) procent, den högsta nivån sedan mätningarna inleddes 2003. I large cap-bolagen har andelen kvinnor i styrelsen för första gången passerat 40-procentsstrecket – en nivå som ofta definieras som jämn könsfördelning.
Av samtliga 361 bolag i mätningen når 46 procent upp till nivån om 40 procent kvinnliga styrelseledamöter, vilket är en markant ökning från 2024 då 41 procent av bolagen hade jämställda styrelser enligt denna definition.
Undersökningen visar, i likhet med tidigare år, att bolag med valberedningar har en högre andel kvinnor i styrelsen än de bolag som saknar valberedning. Bolag med valberedning som har kvinnlig representation har hela nio procentenheter högre andel kvinnor i styrelsen än bolag utan valberedning (40 procent respektive 31 procent kvinnor i styrelsen).
Andelen kvinnor i börsbolagens ledningsgrupper har också ökat något i årets mätning och uppgår nu till 29,2 (28,8) procent, vilket även det är den högsta nivån hittills sedan mätningarna startades.
Även om framstegen är tydliga, är det fortfarande 14 bolag som helt saknar kvinnor i sina styrelser och 53 bolag utan kvinnor i ledningsgruppen. Över hälften av valberedningarna saknar kvinnlig representation.
Antalet kvinnliga styrelseordförande har ökat något till 34 (32), vilket motsvarar 9 procent av de 361 undersökta bolagen. Antalet kvinnor som är VD minskar, till 40 (42) och andelen bolag med kvinnlig VD uppgår därmed till 11,1 (11,8) procent. Utvecklingen har stagnerat sedan 2021, både vad gäller kvinnliga VD:ar och kvinnliga styrelseordföranden.
”Vi ser en positiv trend med bättre jämställdhet i styrelserummen, vilket sannolikt delvis kan förklaras av att EU:s direktiv om jämnare könsfördelning träder i kraft nästa år,” säger Eva Halvarsson, VD för AP2. ”Även i ledningsgrupperna går utvecklingen åt rätt håll, om än i en långsammare takt”.
”Valberedningarna har ett viktigt arbete i att främja utvecklingen mot jämställda styrelser. Vi kan konstatera att det finns ett tydligt samband – bolag med minst en kvinna i valberedningen lyckas bättre med att tillsätta jämställda styrelser,” säger Eva Halvarsson.
Bakgrund till Andra AP-fondens Kvinnoindex
Andra AP‐fonden har sedan 2003 årligen genomfört en studie för att mäta andelen kvinnor i företagsledningar och styrelser i noterade bolag. I år är det tredje gången Andra AP-fonden sammanställer Kvinnoindex internt, baserat på data från ägartjänsten Holdings. Undersökningen för 2025 omfattade 361 primär- och sekundärnoterade bolag på Nasdaq OMX Stockholm, om inget annat anges.
Läs hela rapporten på här.
För ytterligare information kontakta:
Eva Halvarsson, VD Andra AP-fonden, telefon 031-704 29 00
Åsa Mossberg, Chef för Kommunikation och hållbarhet, telefon 0705-25 11 81